.

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W PŁAZIE

IV JARMARK MIKOŁAJSKI, pt. SZLACHECKA ZAWIERUCHA

Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich i LGD „Partnerstwo na Jurze” zapraszają na IV JARMARK MIKOŁAJSKI, pt. SZLACHECKA ZAWIERUCHA w dniu 7 czerwca 2015 roku w godzinach od 13.00 do 19.00 na terenie parku w Chrzanowie – Kościelcu. Pragniemy przedstawić Państwu propozycję pokazów z okresu staropolskiego. Okres ten zapisany w historii, jako najbarwniejszy i najokazalszy pod względem bogactwa ubiorów, burzliwych wydarzeń jak i dokonanych odkryć.


Naszym celem jest przenieść rzeczywistość w zamierzchłe czasy XVII w., przypominając historię Państwa miejscowości prezentując scenki z życia szlachty, konne poczynania husarii wraz z opisem exercunku i umiejętności. Kuglarskie popisy, gry i zabawy plebejskie z interaktywnym udziałem publiczności.
Turniej szabli. W turnieju biorą udział szlachcianki i szlachcice, którzy staną do konkurencji bojowej ,,Turniej do pierwszej krwi’’. Pojedynki nie są reżyserowane, punktacja liczona po każdym trafieniu. Podczas turnieju prezentowane będą różnice w uzbrojeniu pospolitej szlachty oraz zamożnej elity, czyli Pana Szlachcica dobrze urodzonego.
Tańce Dawne. Prezentacja tańców renesansowych w wykonaniu zespołu specjalizującego się w odtwórstwie układów tanecznych z traktatów XVI i XVII w. Prezentowane tańce poprzedzone wykładem o historii poszczególnych układów tanecznych dopełnią wizualne doznania widza pokazując stroje z tego okresu zawierające bogactwo, przepych oraz kunszt szycia tych ubiorów.
Pokaz konny Ciężkozbrojnej Husarii. ,,Choćby niebo spadło nam na głowę, my je podtrzymamy naszymi kopiami”- szarża husarii… słychać tylko tętent koni, szum piór i komendy pułkownika… Prezentacja umiejętności szyków bojowych w klin, w kosz, w szachownicę, najazdy na saracena, gonitwa do pierścienia, musztra husarska. Pokaz najlepszej i niezwyciężonej formacji przez ponad 300 lat…
Tor łuczniczy i zabawy dla dzieci. Rozgrywki turniejowe szlachty i nie tylko… Propozycja dla publiczności, sprawdzenie swoich umiejętności w konkurencji amatorów i specjalistów w strzelaniu z łuku wschodniego i węgierskiego.
Zabawy plebejskie Turniej o ,,Złotą strzałę”, kręcioł, podkówka, czerpak, bieg do dzbana, elżbietański haft. Pogoń Tatarzyna - zabawa w czytaną gonitwę.
Widowisko plenerowe ,,Szlachecka Zawierucha”. Widowisko rozgrywa się z udziałem koni, pieszej szlachty, niewiast, artylerzystów, łuczników. Całość spektaklu w muzycznej oprawie wraz z narratorem. W spektaklu nastąpi spalenie wioski, pojedynki konnicy ze zbuntowaną szlachtą, wystrzały z broni czarnoprochowej.
Ponadto kramy wszelkiej maści, pokazy dawnego rzemiosła.
JUŻ DZIŚ SERDECZNIE ZAPRASZAMY